فنون مصاحبه

 

 

فنون مصاحبه

 

فنون مصاحبه معياري بر توانمندي كارجويان

اهميت پرسش و پاسخ در مصاحبه شغلي    

 

در مصاحبه‌هاي شغلي اگرچه رزومه‌ و پرسش‌هاي مصاحبه‌كننده تا حدود زيادي وضعيت مهارتي و دانش كارجو را نشان مي‌دهند ، اما براي صحت گفته‌ها و ارزيابي عملي نيز بايد آزموني اجرا شود تا آخرين مرحله مصاحبه نيز به پايان برسد .  برخي از كارجويان به دليل دارا بودن فن بيان و اجراي مداوم مصاحبه‌هاي شغلي ، تجربه خوبي دربرگزاري روال مصاحبه دارند ؛  مصاحبه‌كنندگان نيز به همين دليل و به موجب روابط عمومي بالاي كارجويان آن‌ها را تاييد مي‌كنند . اما براي شناسايي افراد شايسته روش‌هايي وجود دارد كه پرسش و پاسخ ، نخستين مرحله براي درك صحت گفته‌هاي كارجويان است .

 

 چرا خودتان را بهترين گزينه براي انتخاب شدن در يك سمت سازماني تصور می‌کنید؟

 

با كمي تامل خواهيد فهميد كه پاسخگويي به اين پرسش نيازمند بيان سوابق شغلي ، تحصيلي و قابليت‌هاي فردي است . اطمينان از عملكرد ، اعتماد به نفس و تجــربه كاري از جمله مواردي هستند كه مي‌توانند در مقابل چشمان منتظر مصاحبه‌كننده ، توانمندي‌هايتان را به اثبات برسانند . كاملا جدي و منطقي شرح مسئوليت‌ها و كاركردهاي‌تان را بازگو كنيد . قطعا براي احراز سمت‌هاي جديد سازماني در مصاحبه‌هاي شغلي ، مجبوريد تا آزمون‌هاي كتبي و عملي را به درستي پاسخ دهيد .

 

كمي آمادگي و تجربه كافي مي‌تواند به سرعت ظرفيت‌ها و استعدادهاي‌تان را به اثبات برساند . از حاشيه پردازي و اغراق خودداري كنيد . قطعا مصــاحــبه‌كننده با طرح پرسش‌هـــاي از پيش تعيين شده به راحتي توانمندي‌هاي‌تان را خواهد فهميد . مهم‌ترين ويژگي كارجويان در مصاحبه‌هاي شغلي ، اعتماد به نفس و قابليت نمايش توانمندي‌ها است .

 

اگر بتوانيد در رقابت با ساير رقيبان خلاقيت‌ها و ويژگي‌هاي ذاتي خودتان را نشان دهيد ، همواره در فهرست منتخبان استخدام قرار خواهيد گرفت .

 

 آيا از صلاحيت‌ها و توانمندي‌هاي لازم براي سمت جديد برخوردار هستيد؟

 

سوابق شغلي ، تحصیلي و تجربه حضور در عالي‌ترين مراكز اشتغال ، مستندي ارزشمند بر صحت اطلاعات درج شده در صفحات رزومه و مهم‌تر از همه نخستين ويژگي انتخابي ارزش‌مدار است . قطعا هر مدير و مصاحبه‌كننده‌اي با تكيه بر اطلاعات و آزمون‌هاي مختلف به مهارت و دانش كارجويان پي‌خواهد برد .آنچه در اين ميان اهميت دارد ، اطمينان از خود و حس مسئوليت‌پذيري است . بنابراين با حضوري موثر و آمادگي كامل به لحاظ مهارتي و علمي مي‌توان به عناوين شغلي ايده‌آل دست يافت .

 

 میزان آمادگی و سطح علمی مهارتی‌تان در چه حدي است؟

 

مهم‌ترین خصوصیت هر کارجو نزد مدیر و مصاحبه‌کننده ، آمادگی وی به لحاظ دانش سطح تجربه کاری است . همیشه در مصاحبه‌های شغلی کارجویانی که اعتماد به نفس بیشتری دارند ، با درک شرایط و فرآهم آوردن بستری مناسب ، روند مصاحبه را به سمت اولویت‌های خود هدایت می‌کنند . فشار روحی نه تنها کارجویان را از اجرای صحیح مصاحبه بازمی‌دارد ، بازتابی کاملاً منفی در ذهن مصاحبه‌کننده ایجاد می‌کند .

 

راهکارهای متفاوتی برای غلبه بر استرس وجود دارند که بخش بسیار زیادی از آن به مراحل پیش از برگزاري مصاحبه بازمی‌گردد . اساساً آمادگی برای آغاز مصاحبه شغلی با جمع‌آوری ، تحقیق و مطالعه مقالات و گزارش‌هایی درخصوص نحوه برقراری ارتباط با مصاحبه‌کننده ، هدایت جریان مصاحبه ، بازخوانی اطلاعات شرکت نیروپذیر ایجاد می‌شود .

 

به لحاظ سطح علمی ، دانش تخصصی هر کارجو با اجرای آزمون‌های کتبی و شفاهی ارزیابی می‌شود . در این حوزه همیشه افرادی در اولویت‌های استخدام قرار می‌گیرند که فارغ‌التحصیلان دانشکده‌های معتبر باشند ، افتخارات و پروژه‌های موفقی كسب كرده و در عرصه بین‌المللی نیز با ارائه خلاقیت‌ها و استعدادهایشان سبکی نوین خلق کنند .

 

 سطح مهارت

 

در سطح مهارت ، ارزیابی‌ها برنحوه عملکردهای هر کارجو متمرکز خواهد شد . سوابق شغلی ، مهارتی ، خلاقیت ، نوآوری و در نهایت تجربه حضور در شرکت‌های بین‌المللی و داراي برند تجاری ، از اولویت‌های استخدام مدیران است . در همین رابطه نحوه پاسخگویی کارجویان به پرسش‌های مصاحبه‌کننده نیز، سطح توانمندی‌هاي هر فرد را آشکار خواهد کرد.

 

 سوابق شغلي و تجربه‌هاي خودتان را توضيح دهيد؟

 

می‌توانید پاسخگویی به این پرسش را از دوران تحصیل در دانشگاه آغاز کنید . ارتباط میان رشته تحصیلی و سمت شغلی ، دانشگاه محل تحصیل ، دوره‌های آموزشی ، افتخارات ، پروژه‌های دانشجویی و درنهایت مقالات به چاپ رسیده دانشگاهی ، مهم‌ترین دلیل بر فعالیت مثبت و ذهن خلاق‌تان هستند .

 

مبحث سوابق شغلی نیز مروری اجمالی بر فعالیت‌هـــای پاره‌وقت و تمام وقت ، حضور درهمایش‌ها و کنفرانس‌های علمی ، کسب تجربه درجایگاه و سمت‌های مختلف خواهد بود .

 

همچنین همکاری باشرکت‌ها و موسسات بزرگ می‌تواند زمینه ارتقای شغلی کارجویان را افزایش دهد . همواره حضور در محافل حرفه‌ای ، نه تنها موجب ارتقای سطح مهارتی کارجویان می‌شود ، به لحاظ سوابق شغلی نیز بسترهای کاملا مناسبی را پدید می‌آورد .

 

 مهم‌ترین دلیل همکاری شما با شرکت‌ ما چیست؟

 

شاید مهم‌ترین انگیزه و هدف برخی از کارجویان ، حضور در جمع کارمندان و اعضای تیم حرفه‌ای باشد . هدف هر کارجویی در مرحله اول انتخابی شایسته برای شغل ایده‌آل و در گام بعدی به اثبات رساندن توانمندی‌ها خواهد بود. اما هر کارجو باید شرایط و خلاقیت کافی را برای حضوری موفق نشان دهد .

 

 قطعا تحقیق و ارزیابی نحوه عملکرد شرکت‌ها ، موسسات صاحب سبک و مطالعه میزان  بهره‌وری آن‌ها ، اطلاعات کاملا جدیدی را در اختیار کارجویان قرار خواهد داد . در واقع تولید و توزیع مناسب ، نحوه بازاریابی و درنهایت کیفیت محصـولات ، هر شرکت و سازمانی را به نشـــانی ملی و در مرحــله بالاتر ، به عنوانی بین‌المللی تبدیل خواهد کرد .

 

 از چه نوع سبك کسب وکار پیروی می‌کنید؟

 

سبک کاری همان وجه متمایز میان افراد براساس مهارت‌ها است . اساسا الگوهای کاری به واسطه تجربه و حضوری مستمر درعرصه‌های اشتغال به وجود می‌آیند . سبک حاصل خلاقیت فردی است و با تلفیق دانش و مهارت به راهکاری مطمئن مبدل خواهد شد . دربرخی شرکت‌ها مدیران طبق مسئوليت‌‌های کارجویان برای آنان سبک‌های خاصی را تعریف می‌کنند ؛ اما گاهی کارجویان به دلیل اطمینان از عملکرد خویش سبکی متفاوت را می‌پذیرند و از آن پیروی می‌کنند .

 

 اهداف کوتاه و بلند مدت خودتان را شرح دهید؟

 

باکمی تامل موضوع بحث را به فعالیت‌های خودتان درشرکت معطوف کنید . برای دستيابي به اهداف بلندمدت ، به برنامه‌ریزی و آموزش نیاز دارید . می‌توانید درباره طرح ارتقای آموزشی شغلی بحث کنید . پاسخگویی كارجويان به این پرسش در 3 محدوده قابل توضیح است .

 

طی سه سال آینده به لحاظ مهارتی و آموزشی قصد دارم تا مسئولیت‌های بیشتری به واسطه حضور فعالم داشته باشم .

 

قصد دارم تا با ارائه طرح‌های مختلف اقتصادی در حوزه فعالیت خودم سبکی نوین خلق کنم .

 

اجرای صحیح وظایف محوله و همکاری گروهی نه تنها موجب توسعه فعالیت‌های شرکت خواهد شد ، موقعیت تجاری آن را نیز به الگو و نشانی بین‌المللی مبدل می‌کند .

 

با افزایش حس مسئولیت‌پذیری ، مي‌توانم بسترهای لازم برای پیشرفت پدید آورم .

 

 چگونه مي‌توانيد در توسعه و پيشرفت برنامه‌هاي شركت ما را ياري كنيد؟

 

مهم‌ترین پرسشی که مصاحبه کننده در همان مراحل اولیه خواهد پرسید ؛ نظر شخصی کارجویان و ارزیابی فعالیت‌های شرکت است ، قطعا شرکت به مرحله‌ای از سوددهی رسیده که توانسته مخاطبان و علاقه‌مندان ، فراوانی را جذب کند .

 

 بهترین پاسخ‌های این بخش به صورت زیرند:

 

شرکت شما به لحاظ تولید محصولات به برندی بین‌المللی تبدیل شده است و هرکارجویی علاقمند است تا با حضور و همکاری در این شرکت بر افتخارات سوابق شغلی خویش بیفزاید .

 

نحوه مدیریت و فعالیت شرکت به قدری هماهنگ وهدفمند است که آینده شغلی و موفقیت هر فردی را تضمین خواهد کرد .

 

استفاده از نوآوری و سبک متفاوت ، همیشه مخاطبان و طرفداران فراوانی را جذب می‌کند .

 

 درباره شرکت و شغل موردنظرتان چه اطلاعات و پیشنهادی دارید؟

 

گام نخست برای ورود به عرصه اشتغال، تناسب رشته تحصیلی و شغلی است . درگام دوم باید درباره نحوه فعالیت شرکت اطلاعات کسب کنید.  بازخوانی فعالیت‌ها و تاریخچه کاری شرکت ، فضای موجود را برای انتخاب و بروز خلاقیت آماده می‌کند .

 

 Source: Strategy+ Business

مترجم: سيد رسول ميرزايي موسو